Sorular ve Cevaplar

Sağlıklı beslenmek için yağlar nasıl kullanılmalıdır?

Dünya Sağlık örgütü (WHO) günlük ihtiyaç duyulan kalorinin % 30′ unun yağlardan karşılanmasını, bu oranın da kendi içinde % 10 doymuş, % 10-13 tekli doymamış ve % 7-10 çoklu doymamış yağ olarak alınmasını önermektedir.

1 gr yağda 9 kcal. (kilokalori) bulunmaktadır. Kalori ihtiyacı yaşa, cinsiyete, kiloya ve günlük aktiviteye bağlı olarak değişmekle birlikte, normal bir yetişkin günlük 1500-2000 kcal. enerjiye ihtiyaç duyar.  Bu verilere göre günlük 450-600 kcal.’in yağlardan karşılanması, yani 50-65 gr. yağ tüketilmesi gerekir.

Bu miktarın yaklaşık 3/1′i alınan gıdaların birleşiminde var olduğundan dolaylı olarak alınır. Bu şekilde gıdalarla alınan yağların çoğunluğu doymuş yağlardır. Bu durumda kalan 40 gr. yağın da 20-26 gramı tekli, 14-20 gramı çoklu doymamış yağ asitleri olarak, yemeklere ve salatalara dışarıdan eklenerek doğrudan alınması gerekir.

Hiçbir diyet yağsız olmamalıdır. Bitkisel sıvı yağlar vücut için önemlidir. A,D, E ve K vitaminleri yağda eridiğinden yağlarla alınması gerekir.